FANDOM


Rincewind
Rincewind
Tytuł
Płeć Mężczyzna
Rasa Człowiek
Powiązania Niewidoczny Uniwersytet
Profesja Mag
Miejsce zamieszkania Ankh-Morpork
Rodzina
Występuje Kolor Magii, Blask Fantastyczny, Ciekawe Czasy, Mort
Wspomniany


Rincewind - tchórzliwy i nieudolny mag, znający jedynie jedno zaklęcie. Przejawia niebywały talent do języków, jest w stanie błagać o litość w aż 26 językach. Debiutuje w Kolorze Magii.

BiografiaEdytuj

Rincewind urodził się w Ankh-Morpork, pod znakiem Grupki Małych, Nieciekawych Gwiazd. Nie znał swoich rodziców, bo jego ojciec umarł wcześniej, a matka uciekła przed jego porodem. Bliżej nieznanym sposobem trafił na Niewidoczny Uniwersytet. Przez zakład z przyjaciółmi włamał się do komnaty Octavo i przeczytał jedno z ośmiu znajdujących się w nim zaklęć. Był to koniec jego magicznej kariery, ponieważ przedwieczne zaklęcie zaraz wygoniło wszystkie pozostałe. Rincewind został największym nieudacznikiem NU, nie potrafiącyn zapamiętać choćby jednego zaklęcia.

Kolor MagiiEdytuj

Pewnego dnia, siedząc pod Rozbitym Bębnem (karczmie znanej później jako "Załatany Bęben"), Rincewind spotyka Dwukwiata, turystę pilnie szukającego przewodnika. Skuszony niewyobrażalną pensją i groźbami Patrycjusza, Rincewind zabiera go na zwiedzanie miasta. Niestety, pośrednio z ich winy, wybucha wielki pożar Ankh-Morpork.

Przerażony Rincewind i beztroski Dwukwiat uciekają z miasta i ruszają w świat. Ich losy są częścią rozgrywanej przez bogów gry, ściga ich Śmierć i Los, ale dzięki pomocy Pani, wychodzą cało z każdej opresji, nawet ze spotkania z Pożeraczem Dusz Bel-Shamharothem. Spotykają w czasie podróży jednego z idoli Dwukwiata - Hruna, który rusza z nimi w dalszą drogę.

Po kilku przygodach trafiają do Zmokbergu, gdzie przerażony Rincewind zostaje zmuszony przez Kring, magiczny miecz, do odegrania roli bohatera ratującego przyjaciół w potrzebie. Ku zgrozie Rincewinda Zmokberg zamieszkują również Smoki.

Wybujała wyobraźnia Dwukwiata pozwala mu przywołać własnego smoka, na którym wraz z Rincewindem uciekają z królestwa Liessy. Okazuje się jednak, że pewne braki w wiedzy dotyczącej składu powietrza na dużych wysokościach mogą być śmiertelne w skutkach. Na szczęście dziwnym trafem nieprzytomny Dwukwiat wraz z Rincewindem przeskakują do naszego wszechświata, przelatują kilkaset mil w poziomie i pionie samolotem, wracają na Świat Dysku i wpadają z niedużej wysokości do Okrągłego Morza. Wymykają się z rąk handlarzy niewolników, po czym docierają na Krawędź i wpadają do Obwodu. Zostają zabrani na Krull, gdzie mają zostać złożeni w ofierze nienawidzącemu ich Losowi. Znów jednak uśmiech szczęścia sprawia, że udaje im się wymknąć. Ostatecznie jednak, Rincewind wypada za krawędź dysku.

Blask FantastycznyEdytuj

CiekawostkiEdytuj

  • Rincewind znał słowo Ratunku! w 14 językach, a w 12 kolejnych potrafi skamleć o litość.